Om Företaget

Rejnäsvillan är ett familjeföretag med erfarenhet inom byggbranschen sedan 1955 och ägs nu utav tredje generation. Vi har vårt huvudkontor i Göteborg men jobbar i hela Västra Götalandsregionen.

Vår styrka är flexibiliteten:

  • att kunna erbjuda kvalité och hantverk
  • att kunden får välja fritt mellan olika leverantörer inom t ex. kök, vitvaror, golv m.m.
  • att alla hus är unika
  • att allt skräddarsys enligt kundens egna önskemål
  • att husen ligger inom en konkurrenskraftig prisbild

Vårt arbetssätt är lösvirke med färdiga takkonstruktioner och våra hus byggs med platta på mark med vattenburen golvvärme, men vi kan även erbjuda torpargrund för dem som önskar det.

Vi sätter mycket höga krav på våra hus så att kvalitén skall vara den allra bästa för kunden. Genom samarbete med noggrant utvalda fabrikanter och leverantörer som idag leder utvecklingen när det gäller byggmaterial kan vi uppnå den höga standard som vi ställer på våra hus. Detta betyder att du som kund får fria valmöjligheter bland många bra leverantörer på marknaden.

För att kunna erbjuda dessa hus till våra kunder så har vi ett antal etablerade och duktiga arkitekter i branschen som leder kunden rätt när det gäller utformning av husets exteriör samt att husets planritningar utformas enligt kundens egna önskemål. Du får tips och råd direkt från våra kunniga arkitekter som hjälper dig att rita upp ditt hus efter dina egna önskemål.

När första idéskissen ritats av arkitekten ligger denna till grund för det som så småningom skall bli det hus som vår kund har önskemål om. Bygglovsritning och ansökan om bygglov lämnas in av arkitekten till bygglovsarkitekten (kommunen) för godkännande. Bygglovsritning ingår i våra huskalkyler.

Kontakta oss

Tony Rejnäs
Husförsäljning
Telefon: 031-88 22 30
Mobil: 0705-930 270
E-post: tony@rejnasvillan.se
John Rejnäs
Husförsäljning/Projektledare
Telefon: 031-88 22 30
Mobil: 0704-68 97 03
E-post: john@rejnasvillan.se
Anna-Lena Larsson
Kundansvarig
Telefon: 031-88 22 30
Mobil: 0708-69 03 04
E-post: anna-lena@rejnasvillan.se
Robert Fridlund
Projektledare
Telefon: 031-88 22 30
Mobil: 0703-72 29 49
E-post: robert@rejnasvillan.se
Michael Hanselius
Projektledare/Inköp
Telefon: 031-88 22 30
Mobil: 0768-12 40 33
E- post:
michael@rejnasvillan.se
Liselotte Rejnäs
Eftermarknad
Telefon: 031-88 22 30
Mobil: 0707-71 26 16
E-post: liselotte@rejnasvillan.se

Karolin Rejnäs
Administration
Telefon: 031-88 22 30
Mobil: 0730-66 13 09
E- post:
karolin@rejnasvillan.se
Telefon:
031- 882230
E-post
info@rejnasvillan.se

Hitta hit